Jak stać się produktywnym?

Jak stać się produktywnym?

Jak stać się produktywnym?

Słowa “nie mam czasu” stały się bardzo popularne w naszym życiu. Żyjemy w stałym biegu, chaosie i ciągłym pędzie. Dodatkowo istnieje wiele rozpraszaczy, które utrudniają nam skupienie się na zadaniu. Jednak nie rzeczywisty brak czasu, a nieumiejętność jego zarządzaniem sprawia, że zapętlamy się w złe nawyki i jesteśmy nieproduktywni. 

Co więc można zrobić by stać się produktywnym? 

  1. Rozpisz wszystkie obowiązki w ciągu dnia.

Wszyscy jesteśmy przygnieceni obowiązkami, które musimy wykonać. W rzeczywistości jednak gdy je spiszemy, okazuje się, że nie jest ich tak dużo. Dodatkowo większość z nich nie trzeba wykonywać danego dnia, a inne nawet nie przybliżają nas do osiągnięcia najważniejszego celu. 

      2. Skutecznie zarządzaj czasem i pamiętaj o odpoczynku. 

Istnieje wiele technik dzielenia czasu pracy na bloki, które dodatkowo przypominają, że powinniśmy zrobić sobie przerwę. Jedną z takich technik jest technika Pomodoro, która polega na pracy przez 25 minut z 5-cio minutową przerwą w 4 blokach. Po nich należy zrobić dłuższą przerwę – 15 minutową. Innym sposobem jest 90 minut pracy i 20 minut odpoczynku – w tym czasie możesz się zdrzemnąć, wyjść na spacer czy zjeść. 

      3. Usuń wszystkie rozpraszacze. 

Poczta, Messenger, Instagram, Tik-Tok… Istnieje wiele rozpraszaczy, które utrudniają bycie produktywnym. Każde powiadomienie wytrąca nas ze skupienia i sprawia, że trudniej jest nam wrócić do obowiązków. Dobrym sposobem jest wyciszenie telefonu na czas pracy. Dodatkowo na komputerze zalecamy włączać jedynie te okna, które służą podczas wykonywania obowiązku – śmieszne filmiki obejrzysz podczas przerwy. 

       4. Traktuj obowiązek jak przyjaciela, nie jak wroga.

Jeżeli przed rozpoczęciem pracy nastawimy się negatywnie, a w naszej głowie będą pojawiać się jedynie myśli “kiedy koniec?” – uwierz mi – czas będzie niesamowicie się dłużył, a Ty będziesz robić wszystko, byle nie skupić się na obowiązku. Warto zastanowić się dlaczego coś robimy, jakie korzyści nam to przynosi. Jeśli zaczniemy skupiać się na pozytywach, czas będzie biegł szybciej, a my z większym entuzjazmem wykonamy zadanie. 

         5. Multitasking? Nie. 

Przestawienie mózgu co chwilę z jednego zadania na drugie nie należy do najłatwiejszych, a przy tym sprawia, że jesteśmy bardziej zmęczeni. Dodatkowo praca, którą wykonujemy nie może być zrobiona dobrze, ponieważ nie jesteśmy na niej skupieni w 100%. Wykonywanie kilku rzeczy na raz może i sprawi, że szybciej coś zrobimy, ale na pewno odbije się to na jakości.

Życie w stałym pośpiechu nie bywa łatwe. W ciągłym wirze pracy nie jesteśmy w stanie wykonywać swoich obowiązków w pełni – potrzebny jest nam odpoczynek i relaks. 

[gs-fb-comments]

Skomentuj

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.