Nauka planowania. Od czego zacząć?

Nauka planowania. Od czego zacząć?

Wiele osób na myśl o planowaniu czuje ciarki na skórze. Planowanie towarzyszy nam zarówno w szkole, pracy jak i w trakcie czasu wolnego. Dzięki planowaniu możemy zagospodarować czas na odpoczynek oraz produktywnie zająć się pracą. Jest to forma, która ma za zadanie ułatwić, a nie utrudnić nasze życie. 

Co więc powinniśmy zrobić na początku? Tutaj już na wstępie będzie nam potrzebny planner, dziennik, kalendarz lub inne narzędzie do organizacji czasu. 

  • Naszym zadaniem jest stworzenie listy zadań, które mamy wykonać. Usiądź wygodnie, skup się i zastanów co musisz zrobić i jakie są Twoje obowiązki. To pozwoli spojrzeć obiektywnym okiem na ilość zadań i ułatwi kolejne etapy.
  • Podziel zadania na ważne i mniej ważne. Wybierz spośród nich te, które musisz wykonać  w dniu dzisiejszym oraz te, których być może nie trzeba robić w ogóle lub nie dzisiaj. Posegreguj zadania od najważniejszego do najmniej ważnego – możesz je oznaczyć kolorami. Kiedy to zrobisz możesz przejść do kolejnego kroku.
  • Wyznacz pięć zadań, które zapisałeś najwyżej. To są rzeczy, na których musisz najbardziej się skupić. Zastanów się ile potrzebujesz na wykonanie każdego z nich. Ustal realny czas, bez pośpiechu. Z początku może wydawać się to trudne, jednak po kilku próbach szacowanie ilości czasu będzie przychodziło z łatwością.
  • Kiedy uda Ci się wykonać jedno z zadań – skreśl je. To pomoże utrzymać ład w Twoich notatkach. 
  • Pamiętaj o byciu elastycznym – nie jesteś w stanie przewidzieć niespodziewanych okoliczności, które uniemożliwią wykonanie zadania. Lepiej jest mieć zapas czasu na zrobienie czynności niż nie wyrobić się z nim. 
  • Skup się na tym, co udało Ci się zrobić, a nie na tym, czego nie. Celebruj każde wykonane zadanie i myśl pozytywnie, a osiągniesz kolejne cele z listy.

Pamiętaj, że planowanie nie musi wiązać się tylko z obowiązkami. Zachęcamy do stworzenia listy filmów lub seriali wraz z zaplanowaniem terminu, w którym je obejrzysz. Możesz także zaplanować wakacje, podróże, spotkania z bliskimi osobami. Oswajaj się z planowaniem krok po kroku, a po pewnym czasie stanie się ono Twoim nawykiem! 🙂

[gs-fb-comments]

Skomentuj

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.