Prokrastynacja - nowa choroba cywilizacyjna czy zwykłe lenistwo?

Prokrastynacja - nowa choroba cywilizacyjna czy zwykłe lenistwo?

Jeżeli zdarzało Ci się w swoim życiu odkładać pewne sprawy na później to ten temat na pewno Cię zainteresuje. Czym jest prokrastynacja? To odwlekanie, odkładanie czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia. Mimo wszystko odkładanie czegoś na później bardzo często nie wiąże się z tym, że faktycznie mamy do coś do zrobienia w późniejszym terminie. Zazwyczaj prokrastynacja jest związana z niechęcią podejmowania decyzji, niechęcią konfrontacji z trudnymi sytuacjami, lękiem związanym z nowościami lub z perfekcjonistycznymi zapędami. Nierobienie czegoś ma zdecydowanie bardziej negatywny wpływ niż konfrontacja z sytuacją. Powoduje to, że jesteśmy nieszczęśliwi i nie potrafimy w pełni korzystać z dnia – zamiast tego spędzamy czas w sposób nieefektywny, oglądając nic nie wnoszące materiały w social mediach i scrollując facebooka. 

Prokrastynacja to z pozoru łatwiejsze wyjście, nie wymagające zaangażowania. W końcu nie lubimy jak trzeba włożyć w coś wysiłek. Wolimy przed samymi sobą tłumaczyć się, że “dzisiaj nie jestem w nastroju”. Czekamy na przypływ magicznej inspiracji i motywacji do działania, mówiąc “zrobię to jutro”. Jutro, pojutrze, za tydzień, za miesiąc, za rok, za dwa lata. Nigdy. 

Łatwiejsze wyjście jedynie z pozoru, ponieważ w istocie jest to brak kontroli dam swoim życiem. Największe szkody odwlekając coś na później wyrządzamy sobie my sami, sabotując nasz sukces. Wkładając nasze plany, marzenia, cele, zadania do wymemłanej, papierowej torebeczki i chowając na dnie swojej torebki sprawiamy, że to MY nadal stoimy w miejscu – nie ma innej osoby, na którą by to wpływało. Co więcej, przekłada się to na nasze zdrowie psychiczne – kto przed zaśnięciem nie miał nigdy wyrzutów sumienia, że “znowu się nie udało”? Gromadzenie informacji i zasobów, żeby w określonym czasie zrealizować zadania i osiągnąć najlepszy efekt jest zupełnie czym innym niż nieustanne odkładanie decyzji na później. Ta pierwsza czynność nazywa się planowaniem, znanym Ci już z naszych wcześniejszych wpisów. Druga to prokrastynacja, która powoduje, że tracimy efektywność i sprawczość. 

Prokrastynacja nie jest lenistwem. Jeżeli odkładanie na później jest związane z chwilowym zmęczeniem, jest to zupełnie naturalne zjawisko, że wykonasz pewne zadanie kolejnego dnia. Jednak jeżeli sytuacja powtarza się stale, a wszelkie zadania zostają przekładane z jednego dnia na drugi – wtedy zaczyna być coś nie tak. 

Czy jeśli prokrastynacja zajmuje więcej energii i sprawia, że stajemy się nieszczęśliwi, nie lepiej byłoby zrezygnować z przekładania zadań? 

Problem wynika w tym, że takie zachowanie to wynik głębszych problemów psychologicznych. Istnieją badania, które wskazują, że osoby skłonne do prokrastynacji wzrastały z autorytarnym ojcem i wyrośli na osoby posłuszne i chłodne w relacjach. W tej sytuacji prokrastynacja jest pasywno-agresywnym buntem wobec zewnętrznych prób kontroli. 

Odkładanie na później jest również związane ze stawianiem wszystkiego na jedną kartę: albo 100% albo w ogóle. W takiej sytuacji często skupiamy się jedynie na efekcie, jaki osiągniemy, nie patrząc na kroki, jakie musimy podjąć by się to udało. Rada? Lepiej podzielić nasz cel na mniejsze zadania, ponieważ w innym wypadku możemy zostać przygnieceni. 

Prokrastynacja jest również związana ze sposobem myślenia o sobie. Ludzie, którzy odwlekają sprawy wydają się być bardziej zestresowani niż inni ludzie i to znacznie wcześniej niż zaczną prokrastynację. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ Ci ludzie mają myśli, które ich przytłaczają i pokonują. Czy zdarza Ci się słyszeć w swojej głowie “Jestem za głupia, żeby odnieść sukces ucząc się tego, lepiej zajmę się oglądaniem telewizji, bo tylko do tego się nadaje”? Z drugiej strony ludzie, którzy są dla siebie samych mili i starają się pozytywnie patrzeć na swoje starania, są bardziej zdyscyplinowani, co pozwala kontrolować im impulsy. 

Odwlekanie spraw na później może prowadzić do wzmożonego stresu, a w skutku do problemów zdrowotnych i gorszych wyników w pracy. Prokrastynatorzy miewają problemy ze snem i odczuwają żal w związku ze swoim brakiem działania. Co więcej, prokrastynacja może również obniżać poczucie własnej wartości przez odczuwanie winy, wstydu lub krytyczne myśli w stosunku do samego siebie, które wynikają z odkładania zadań. Nie warto odkładać walki z prokrastynacją, ponieważ przynosi ona więcej szkody niż pożytku. Walcz z nią! 

[gs-fb-comments]

Skomentuj

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.